Přejít k hlavnímu obsahu

Falešná jména, falešné zprávy

Falešná jména, falešné zprávy

Falešná jména, falešné zprávy | foto: koláž Chipu/Abendlich Hamburg, The Capital news, NewsFront

Odhalené sítě propagandy

Chip 04/2021: V prosinci 2020 byl na základě novinářských průzkumů objeven ruský falešný zpravodajský web. Šlo o server Abendlich Hamburg (Večerník Hamburg). Novináři postupně odhalili celoevropskou síť.

Nejde o státní armády trollů, které se nezastaví ani před hackerskými útoky, ale o klasické dezinformační kampaně. Putinovi emisaři jsou aktivní v mnoha evropských zemích. V září 2020 se analytici Facebooku a sociálních médií z agentury Graphika zmínili o anglickém webu Peace Data. Web byl falešným zpravodajským serverem provozovaným ruskou agenturou pro internetový výzkum. Tato agentura se však obecně považuje za klasickou továrnu na trolly. Pomocí Peace Data se tvůrci zaměřili na progresivně smýšlející publikum ve Velké Británii a v USA. Všichni jeho novináři a autoři byli smyšlenými postavami, žádné profilové obrázky nebyly pravé, ale vytvořené generátorem obrázků, který používá umělou inteligenci k vytváření reálně vypadajících tváří.

Tyto falešné zahraniční „zpravodajské" weby slouží především k tomu, aby servírovaly domácímu, tedy ruskému, publiku určité zprávy a zvýšily jejich důvěryhodnost odkazem na údajně renomovaná zahraniční média. Je zajímavé sledovat, jaké metody využívají.

Více se o tomto aktuálním tématu dozvíte v dubnovém Chipu, který je v prodeji již od 24. března.

Obsah: Všechna témata Chipu 04/2021