Přejít k hlavnímu obsahu

Člověk na čipu

Člověk na čipu

Člověk na čipu | Foto: CHIP

Vědci se snaží napodobovat lidské orgány na čipech.

Nadějí pro efektivní testování nových léčiv je napodobit procesy probíhající v organismu pouze na malém čipu. U těchto tzv. organs-on-chip systémů jsou lidské tkáně a orgány miniaturizovány a potom navzájem kombinovány, aby se důležité procesy látkové výměny mohly simulovat na jednom jediném kousku hardwaru.

Čip, v němž jsou propojeny buněčné kultury, se podařilo vytvořit výzkumníkům na MIT v Bostonu. Buňky pocházely z plic, střeva, dělohy, jater, srdce, mozku, slinivky břišní, ledvin, kůže a svalů. Každý „orgán“ sestával z jednoho až dvou milionů buněk. Takto vytvořený multiorgánový systém přežil ve výživovém roztoku čtyři týdny. I další vědci zkoušejí podobné systémy, například aby napodobili, jaké procesy nastávají při vzniku onemocnění diabetem.

Podobné pokusy na multiorgánových čipech, jejichž pomocí vědci testují vedlejší účinky léků, skutečně přinášejí podobné výsledky jako testy na lidech. Do jaké míry je ale tato technologie perspektivní a jaká má omezení? Dočkáme se jednoho dne, že bude tímto způsobem komplexně simulován celý lidský organismus? Přečtěte si o tom v novém Chipu 03/2020, který je v prodeji od 26. března.