Prostor pro data
Prostor pro data | Foto: CHIP
Síťová úložiště se dvěma šachtami pro pevné disky nemusí být nutně drahá
Při nákupu domácího síťového úložiště většina uživatelů volí model s nejméně dvěma šachtami pro pevné disky. Není to žádné překvapení: dva disky v jednom NAS serveru umožňují hned několik variant RAID zapojení, z nichž doporučujeme především RAID-1, tedy zrcadlení dat na discích pro jejich automatické zálohování pro případ havárie jednoho z disků. Další výhodou dvoudiskových NAS serverů je větší variabilita jejich konfigurace. Lze začít jen s jedním diskem a tak s celkem nízkými náklady vstoupit do světa síťových úložišť. Kdykoli později lze doplnit druhý disk – ať už pro posílení spolehlivosti zálohování dat, nebo pro zvýšení kapacity pro ukládání dat.
S disky, nebo bez?
Jedním z prvních rozhodnutí při výběru NAS serveru je, zda pořídit jen prázdný NAS sever a k němu zvlášť pevné disky, nebo rovnou úložiště vybavené disky s požadovanou kapacitou. Výhodou druhé varianty je možnost okamžitě začít NAS konfigurovat a pracovat s ním. Daleko častěji se ale na trhu setkáme se zařízeními prodávanými bez pevných disků. Pak si můžete sami zvolit výrobce, model i kapacitu použitých disků. V našem žebříčku jsou v drtivé většině zastoupena zařízení prodávaná bez disků, s výjimkou NAS serveru WD My Cloud EX2 Ultra a síťových úložišť značky Buffalo. Například Buffalo TeraStation 1200D má ve své základní výbavě kapacitu 8 TB, což se samozřejmě odráží v ceně zařízení. Někteří výrobci pak nabízejí jak prázdné NAS servery, tak i zařízení osazené pevnými disky s různou kapacitou. Případ od případu je třeba posoudit, jakou variantu se vám vyplatí pořídit. Není přitom žádný důvod bát se, že byste instalaci pevných disků do šasi NAS serveru nezvládli – je to velmi snadné.
Celkem jsme otestovali 39 NAS serverů se dvěma šachtami pro pevné disky. Jejich ceny se značné liší podle hardwarové výbavy, předurčující výkon zařízení. Náš žebříček najdete v březnovém Chipu.