Přejít k hlavnímu obsahu

Smarthome pro pokročilé

Smarthome pro pokročilé

Smarthome pro pokročilé | EQ-3

Skutečně „inteligentní domácnost“ spočívá v bezproblémovém propojení jednotlivých komponent chytré domácnosti tak, aby navzájem spolupracovaly  

Chip 02/2023:  Instalace digitálních termostatů, spínaných zásuvek a inteligentních svítidel je při budování inteligentní domácnosti naprostou povinností, která už nikoho moc nepřekvapí. Skutečná „inteligence“ ale spočívá až v bezproblémovém propojení jednotlivých komponent chytré domácnosti tak, aby určité události spustily jednu nebo více souvisejících akcí. Spektrum takových akcí sahá od snížení výkonu topení při otevření oken přes aktivaci světel při detekci pohybu až po stažení markýzy během bouřky nebo spuštění rolet krátce po západu slunce. K realizaci takovýchto konfigurací ale potřebujete komponenty, které se v technickém žargonu označují jako senzory a aktuátory (akční členy).

Senzory detekují určitý stav – například pohyb, teplotu, světlo nebo změny stavu (otevření/zavření) dveří a oken. Hodnoty nebo události zjištěné senzory slouží ke spuštění akčního členu, který provede určitou akci: reguluje vytápění, ovládá rolety nebo napájí další zařízení. Takové řetězce, označované jako „if-then“ (když-tak) lze snadno a rychle nastavit například v infrastruktuře Homematic IP smarthome.

Konkrétní příklady skutečně chytrých vlastností inteligentní domácnosti vám představíme v únorovém Chipu, který vychází už 19. ledna.

Obsah: Všechna témata Chipu 02/2023