Přejít k hlavnímu obsahu

Zdravější vzduch díky Raspberry Pi

Zdravější vzduch díky Raspberry Pi

Zdravější vzduch díky Raspberry Pi | GettyImages

Mikropočítač Raspberry Pi, doplněný o senzor CO2, vám bude hlásit, že je čas pustit domů čerstvý vzduch. 

Chip 02/2021:  Spolehlivým ukazatelem kvality ovzduší v kancelářích, učebnách nebo obytných prostorách je obsah CO2. Koncentrace oxidu uhličitého venku na čerstvém vzduchu je asi 400 ppm. Jednotky ppm ukazují počet částic na milion, takže 400 ppm znamená 400 molekul CO2 na jeden milion molekul vzduchu. V interiéru se tato hodnota vlivem dýchání rychle zvyšuje. Například po promítání filmu v plném kinosále lze často naměřit až několik tisíc ppm. Vysoká koncentrace oxidu uhličitého přitom může vést ke špatné koncentraci, únavě a bolestem hlavy.

Během koronavirové pandemie navíc platí, že bez pravidelného větrání, kterým se zbavíme i virů obsažených ve vydechovaném aerosolu, se zvyšuje riziko nákazy. Vysoký obsah CO2 obecně naznačuje, že je v místnosti vydýchaný vzduch a je potřeba vyvětrat. 

Informace o aktuální koncentraci CO2 vám může poskytovat domácí měřicí stanice, postavená na mikropočítači Raspberry Pi. Projekt, který v únorovém Chipu popisujeme, řeší měření koncentrace CO2 ve vnitřních prostorách a prostřednictvím rozsvícení červené diody vám připomene nutnost vyvětrat, jakmile se ve vzduchu v místnosti nashromáždí velké množství oxidu uhličitého. Přečtěte si únorový Chip. V prodeji už od 20. ledna.

Obsah: Všechna témata Chipu 02/2021