Přejít k hlavnímu obsahu

Polovodičová krize

Polovodičová krize

Polovodičová krize | obr.: Getty Images

Nedostatek čipů brzdí globální ekonomiku

Chip 01/2022: Každá oblast každodenního lidského a hospodářského života, která se digitalizuje, vede k rostoucí poptávce po polovodičích. Světový trh digitalizace roste od roku 2000 přibližně o 4,6 % ročně. Zatímco v roce 1995 připadalo na jednoho člověka v průměru osm čipů, v roce 2020 to bylo již 41. Toto odvětví tak loni vygenerovalo tržby ve výši 440 miliard dolarů. Pro rok 2025 lze očekávat roční tržby až ve výši 602 miliard dolarů.

Přitom výroba čipů není jednoduchá věc: Od vývoje až po jeho nasazení ve finálním zařízení nebo stroji obletí každý čip v průměru dvaapůlkrát celý svět. Téměř neexistuje čip, který by byl kompletně vyroben a instalován v jedné zemi.

Celosvětový nedostatek počítačových čipů ale ochromuje celá odvětví hospodářství. V Evropě trpí zejména automobilový průmysl, ale nejen ten. Zkoumání příčin v tomto odvětví je vzhledem k jeho rozvětvenosti složité. Pojďte si s Chipem projít analýzu současného vývoje i výhledy do budoucnosti výroby a nasazení čipů v nejrůznějších oblastech našeho života. Dočtete se v lednovém vydání, které je v prodeji od 15.12.

Obsah: Všechna témata Chipu 01/2022